POŠTA PARTNER

Aukro.cz

visitor counter

Továrna na celulózu ve VratimověPodle některých dochovaných dokladů nebyla vybrána lokalita k výstavbě celulózky v okolí Vratimova, nýbrž byla snaha umístit tento projekt co nejblíže ke zdroji základních surovin - dřeva a vody. Původně se měl závod nacházet v oblasti vymezené obcemi Frýdlant nad Ostravicí a Ostravice, v samotném srdci Beskyd. Avšak průzkum daných lokalit ukázal, že jeden ze základních požadavků nebude moci být splněn. Bylo to množství odebírané vody.  Její kvalita v řece Ostravici byla vynikající, ale její průtočné množství byla naprosto nedostatečné.

Dobová literatura ze druhé poloviny 19. století uváděla, že na výrobu 1 kg papíru bylo zapotřebí asi 1 000 litrů vody, z čehož více jak polovina se spotřebovávala na přípravu suroviny k výrobě papíru. Výtěžnost dřeva podle zvolené technologie přípravy celulózy se pohybovala od 40 do 50 % a zbytek dřeva odcházel s odpadními vodami buď do odpadních jam nebo k dalšímu zpracování. Na jednu tunu papíru bylo zapotřebí vykácet asi 4,5 m3 dřeva - tzv. surového a neodkorněného.


Přímý doklad o zahájení výroby celulózy se nedochoval. Podle tovární tradice i podle kroniky města Vratimova se tak stalo 12. prosince 1883, kdy byly vyrobeny první kilogramy celulózy. Jak víme z pozdějšího vyjádření ředitele Augusta Thumba, v prosinci roku 1883 začala pracovat pouze polovina závodu a celý závod byl dokončen až v dubnu roku 1884.

 

Více o továrně spolu s fotografiemi naleznete v odkazech níže..............

 

                                                                                                              

 

Program kina

INZERCE

Elektronická
podoba
starých kronik
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one