POŠTA PARTNER

Aukro.cz

visitor counterV dubnu - u příležitosti oslav Dne Země,
vyhlásila společnost Dalkia Česká republika v našem kraji soutěž "Dárek pro Zemi". Soutěže se mohli zúčastnit žáci 3. - 5. tříd.Paní učitelka třídu zaregistrovala a pak už  jen děti vymýšlely, jaký dáreček naši Zemi věnují. Vymysleli projekt s názvem "Každoroční dárky a jeden dárek výjimečný".
9. června se dozvěděli úžasnou zprávu, vyhráli 1. místo v regionálním kole.
Společnost Dalkia přijela osobně dětem pogratulovat a přivezla jim nějaké dárečky.
5 dětí ze třídy se 18. června zúčastnilo celostátního kola v Praze, reprezentovali naši školu a představili náš projekt.

Děti se připravily pěknou scénku. Tohoto velkého vyhlášení se zúčastnilo 10 vybraných škol. Neobsadili jsme sice první tři místa, ale i tak to byl pro žáky nádherný výlet, plný zážitků a nečekaných překvapení.
Myslím, že všichni žáci 3. třídy si zaslouží velkou pochvalu za všechen ten čas, práci, kterou věnovali tomuto projektu.
Této celostátní soutěže se zúčastnilo celkem 230 škol. My jsme se dostali mezi deset nejlepších, což je velký úspěch našich žáků.
Mezi každoroční dárky Zemi patří - Akce s místními hasiči, beseda pro mladší spolužáky, čištění okolí školy, školní hřiště, malování tématických obrázků, psaní slohových prací. Dárek výjimečný se týká našeho pobytu na Škole v přírodě. Letos jsme byli na Morávce. Před odjezdem jsme hledali zajímavosti o této oblasti. Snažili jsme se vypátrat a dozvědět, co tuto oblast nejvíce trápí. Zjistili jsme zajímavou věc, která se stala posledním "dárkem pro Zemi". Na území Morávky probíhají v letech 2007-2010 aktivity projektu, jehož cílem je likvidace invazní rostliny KŘÍDLATKY v povodí řeky Morávky. Křídlatka rychle obsazuje břehy potoků a řek, skládky, okraje komunikace apod. Z těchto pozemků je velmi těžké ji odstranit.
Díky těmto poznatkům jsme oslovili odborníky z hnutí Salamandr a strávili s nimi jedno odpoledne u břehů Morávky. Zapojili jsme se do hledání tohoto škůdce. Na konci dubna jsme však nacházeli pouze křídlatky, jejichž délka byla maximálně 20 cm. Našli jsme také postřikem poničená místa, kde zůstaly pouze pahýly, jejichž délka přesahovala i 2metry. Metod hubení je hned několik: postřiky herbicidem na listy, injekční aplikace herbicidů, kosení, vykopávání. Toto všechno však mohou dělat jen odborně proškolení lidé, kteří mají i speciální oblečení připomínající mimozemšťany.
I když aktivně jsme se nemohli zapojit do hubení tohoto plevelu, tato zkušenost s těmito odborníky nám dala spoustu nových informací a poznatků. Se zájmem jsme poslouchali výklad pana Radima a paní Štěpánky z hnutí Salamandr, s nadšením jsme hledali po březích řeky Morávky invazní rostlinu Křídlatku. Při hledání jsme také poznávali různé druhy rostlin a živočichů.
Myslíme si, že i tento originální „dárek pro Zemi“ si zaslouží pozornost. Naše Země se totiž potýká právě i s takto škodlivými rostlinami, o nichž veřejnost málo ví, možná vůbec neví. Většinou vidíme pouze krásy přírody a neuvědomujeme si, že existuje spousta organizací, které se zabývají vyhubením rostlin, které naši zemi škodí. A my – žáci třetí třídy jsme se právě touto zkušeností obohatili o nové vědomosti, uvědomili si, jak bychom si měli naši Zemi vážit, mít ji rádi, mít k ní úctu, hýčkat si ji, aby i nadále byla tak krásná a my se v ní cítili pořád tak dobře.


(L. Skulinová)

Dárky pro Zemi                              Fotokomiks o Hubení Křídlatky
 

Program kina

INZERCE

Elektronická
podoba
starých kronik
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one